heilang

Black Desert Online – START – co warto wiedzieć?

Black Desert Online – Start – co warto wiedzieć?

A więc startujemy – mamy aktualnie parę ułatwień do dyspozycji nie tylko dla nowych ale również dla powracających graczy. Jak w każdej grze start zaczyna się stworzeniem naszej postaci. 12 klas oraz ogromny wachlarz możliwości jeśli chodzi o wygląd.

Klasy

12 klas w tym po awakeningu tylko jedna zostaje w pełni ranged jest nią Witch. Wizard stał się bardziej half-ranged, żeby nie powiedzieć melee klasą, jednak w przypadku Rangera to już melee klasa po awakeningu. Wymienię tutaj najważniejsze aspekty gry jednak każdy dobiera klasę pod siebie indywidualnie ja na początku miałem dylemat czy Tamer czy Wizard – zgodnie z radą wbiłem obie postacie na 58 poziom co przy serwerach ze 100% expem nie jest jakimś strasznym wyzwaniem i wtedy wybrałem. Dodatkowo ta druga postać może być altem na bossy. Gorzej jak ktoś musi wszystkie testować ale spokojnie da się .

 • Grind – Witch>Wizard>Sorcerer=Warrior=Berserker=Musa – Witch jako range klasa jeśli chodzi o grindowanie nie ma sobie równych, reszta klas radzi sobie nieźle niestety potrzebny jest lepszy dobór spota i lepszy gear
 • Mass PvP – Witch>Wizard
 • PvP – tutaj wszystko zależy od skilla danej osoby – każda klasa jest dobra w zależności od ogrania.
 • Life skille – wszystkie najlepsze! 😀

Dlaczego nie wymieniłem reszty klas w Mass PvP – te dwie klasy są głównymi klasami, które zabijają ze względu na ich ogromny Hit Box skilli, reszta klas ma swoje role równie ważne jeśli chodzi o wynik. Przykładowo Maehwa + Musa są baaardzo szybkie i służą za zwiadowców. Berserker poprzez swoje graby może wykluczyć każdą postać i jeśli jest z odpowiednimi ludźmi wokół siebie narobi zamieszania.
Mamy teraz masę filmików PvP, grindu możemy sobie na spokojnie przebierać w nich i patrzeć jak każda z klas wygląda. Ja osobiście wybrałem Tamera jako, że sprawia mi przyjemność duelowanie się oraz mój komputer nie pozwala mi na jakieś większe Mass PvP jest to klasa odpowiednia dla mnie dodatkowo przyjemnie się grinduje.

Start

Cały czas jemy, kupujemy Milk Tea – 8% expa i jemy co odnowienie. Jedząc wbijamy poziom „Health”, za każdy poziom 10HP + 5MP. 🙂 Wszystkie sloty zapełniamy postaciami aby nam się na nich energia ładowała – trzeba za coś workerów kupić.

 • Questy – Mamy już klasę, tutorial…..aktualnie po każdym wykonanym zadaniu, gdy dostajemy nowe, przewodnik prowadzi nas do najważniejszego zadania na naszej liście wystarczy wciskać „T” nic prostszego i tak do 50lvl. Jeśli ktoś chce bardziej odkryć świat po prostu nie idzie dalej i robi wszystko co się da. Żaden quest nam nie przepada a więc lepiej wyjdziemy gdy wbijemy wyższy poziom i wtedy będziemy się bawić questami.
 • Contribution points – są to punkty, które zdobywamy podczas robienia questów, resztek z craftów – potrzebne nam są aby wykupić w mieście budynki, lokacje „node” aby workerzy mogli tam pracować, do wypożyczania ekwipunku, skrzynek – które łączą się z magazynem z naszej rezydencji, która nie znajduje się w mieście przykładowo.
 • Energia – na początku wszystko się na niej opierało, nie można było robić żadnego craftu bez niej. Dostajemy ją za zdobywanie wiedzy „H” pod tym skrótem znajduje się cała wiedza jaką możemy zdobyć, aktualnie można mieć około 490 ( ja mam 230), spokojnie to już trochę trwa. Potrzebna do gatheringu, szukania workerów, polepszania naszych relacji z NPC, ulepszania node.

New and returning players

 • Kalendarzyk – fajna inicjatywa, codziennie kiedy się zalogujemy dostajemy nagrody, nowi jak również osoby, które powracają. Znajduje się tam między innymi koń, value pack, sporo kasy, kamienie do ulepszania przedmiotów, strój z bonusem do expa i jeszcze parę rzeczy zależnie od rodzaju czy dla nowego gracza czy powracającego. Oraz mamy także taki, który mają wszyscy, na koniec możemy dostać boss armor/ogre ring warte 100 milionów.
 • Olvia Channels – 4 kanały na których mamy 100% więcej expa cały czas, dostępne są dla nas przez 30 dni. OGROMNY boost, 100% expa jest aktualnie tylko w weekendy ale wtedy spoty są bardzoooooooooo przepełnione.

W co celować

Osoby, które mogą grindować duuuuuuuuuuużo godzin nie mają co się przejmować za bardzo workerami, energią i contribution pointami, ich zysk z grindu będzie ogromny. Jeśli jednak chodzi o osoby, które grają mniej niż 2-3h w tygodniu a chciały by aby jakieś pieniążki wpadały im do banku to powinny bawić się dużo w AFK GAME!

 • Gear -> Zaczynając od wszystkiego zielonego -> celujemy w grunil +15, pri mark, pri witch, gladiator belt, tri bares neck-> broń bares albo azwell na 15 i próbujemy dorwać liverto + awakening na tri, off hand pod AP +15. Możemy to zrobić sami lub po prostu kupić.
  https://www.youtube.com/watch?v=An1Bd2Id_zQ – bardzo dobry filmik jeśli chodzi o progress gearu
 • GRIND 50->do gearu wyżej – lecimy na Manesy – najłatwiejszy spot, świeża 50 da sobie tutaj bez problemu radę – najlepszy wybór, szansa na pasek oraz naszyjnik za 7m.  Od 5-20m/h
  bdomanes
  Gdy już się ubierzemy proponował bym lecieć na Sausan Garrison – bardzo dobra kasa 7-13m/h , dużo potworów, lepszy exp niż na manesach.
  Aktualnie najlepszym wyborem są piraty jednak jeśli nie jesteśmy Witch lub Wizardem bez 190 AP nie ma co się tam wybierać moim zdaniem.
 • Potem już snowball, do tej pory już powinna być już jakaś gildia. Więc w razie czego pomogą w doborze gearu, celujemy w boss armory wszystkie oraz bronie kzarka, dandelion. Ja służę pomocą również na mailu.

AFK GAME

Pierwszy AFK idziemy do tradera w mieście kupujemy obojętnie jaki item (musi się pojawić nam plecak na postaci), otwieramy mapę wyznaczamy punkt, najlepiej linia prosta od naszej pozycji, wracamy na naszą postać, klikamy prawym z altem na nas(ma się świecić droga na zielono) i klikamy „T’ nasza postać w ten sposób rozwija siłę (dodatkowy weight limit) pod P sprawdzamy poziom – cel +20lvl.

 • Workerzy + Node– jak tylko wpada nam contibution points kupujemy lodging w Velia City(mieszkanko dla naszego workera), kupujemy node pod Velia City z potato i od razu zaczynamy wydobycie. Jadąc dalej z questami w Heidel bierzemy dwa mieszkanka abyśmy mogli zatrudnić trzech workerów. Od razu zaczynamy wydobycie na dwóch farmach pod Heidel – zbieramy wheat oraz Alejandro Farm zbieramy cooking honey. Potrzebujemy wheat oraz potato do produkcji piwa abyśmy mogli karmić naszych workerów. Przy okazji wpadnie nam cooking więc, resztki, które możemy wymienić na punkty, więc sporo profitów. Tak na prawdę jeśli chodzi o node to już sami musimy wybrać drogę którą pójdziemy czy to będzie processing i tworzenie paczek z drewna, alchemie, cooking czy sprzedajemy od razu to co nam workerzy przyniosą – i lecą nam SILVERY!!
  Łapiemy złotych i pomarańczowych wszystkich, niebieskich humanów i gianty na początek.
 • Fishing – tutaj sprawa jest bardzo prosta, kupujemy wędkę i idziemy w miejsce https://www.youtube.com/watch?v=q4xV-huumA8 – 5;45+ . Na tej siatce łowią nam się złote ryby z których mamy największy zysk. Wystarczy, że zarzucimy wędkę, zaznaczymy aby wyrzucało samo śmieci i tyle postać łowi nam sama. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca w ekwipunku możemy spokojnie zostawić na noc. Wędka – Balenos fishing rod do AFK fishingu.
 • Processing, cooking, alchemy – trzy life skille, które możemy wybrać każdy ma zalety i wady, processing jest najlepszy jeśli możemy co ~30min podchodzić do komputera, chyba , że wydamy troszkę pieniędzy to możemy zostawić nawet na ponad godzinę. W tej grze praktycznie ze wszystkiego jest silver wystarczy wybrać to co nam się spodoba.
 • https://www.youtube.com/user/BladeBoques/videos – bardzo dobry kanał jeśli chodzi o AFK game.

PAY TO WIN

Wydanie tony realnej kasy w pewnym stopniu da nam przewagę ale mamy limit jeśli chodzi o sprzedawanie pearl itemów za walutę w grze – to na +. I więcej tym tematem bym się nie przejmował jak mam być szczery.
Czy jest coś co warto kupić? Pety + weight limit i tyle. Pety podnoszą nam loot z zabitych potworków a weight limit pozwala nam dłużej posiedzieć na spocie bez potrzeby wracania do miasta. Strój do expa możemy kupić za silver w grze oraz dostaniemy na początku na 7 dni. Pety przy większym szczęściu również możemy kupić z marketu. Ale równie dobrze możemy nie wydać nic i grać bez problemu.

Piwo

Beer – klikając na miasto pojawią nam się domki, kupujemy najtańszą rezydencje idziemy do pana David Finto w Velia City bierzemy Cooking Utensil, mineral water (6-1 piwo), sugar(1-1), leaving agent(2-1 piwo) , wheat/potato/barley/sweet potato/corn (białe) (5-1 piwo). Stawiamy w domku kuchenkę, wrzucamy 6 – 1 -2 -5 i zostawiamy. Dokarmiamy co jakieś 4-5h jeśli używamy goblinów trzeba częściej.

Gra jest ogromna i potrzebował bym tak na prawdę parę postów na każdy wątek. Dorzucam mapkę, która się przyda z pewnością oraz PvP guide + przepisy do alchemii oraz cookingu.
https://www.youtube.com/watch?v=XIOYBml7WvU – guide pvp
http://www.somethinglovely.net/bdo/ – map
http://www.blackdesertfoundry.com/all-recipes/ – przepisy

Zostaw komentarz:

Zobacz inne posty

Black Desert Online – czy warto zagrać? Black Desert Black Desert - jest jedną z tych gier, w które grałem od samej premiery. Po paru miesiącach gry dość nieprzyjemny quit i próba gry ponownie - czy warto zagrać(w moim przypadku wrócić)? Gra od premiery dawała sporo profitów, tym bardz...
Proteinowy pudding Delikatny pudding, do tego ogromna objętość przy niskich kaloriach z ogromnymi możliwościami "upiększenia", ponieważ możemy wrzucić na wierzch swoje ulubione słodycze, owoce w sumie wszystko słodkie się tu sprawdzi co znajdziemy w szafkach 🙂 Wyso...
Święta Wielkanocne – praktyczne porady na przetrwanie! Święta zawsze kojarzyły mi się ze strachem przed wejściem na wagę, na całe szczęście z czasem znalazłem stosunkowo proste sposoby, które uchronią nas przed "delikatnym" przytyciem oraz niepotrzebnym kacem moralnym gdy nie damy radę się powstrzymać. ...